ثبت نام دوره کوچینگ مدیران عامل فاندامنتال به زودی آغاز می شود.
0

وظایف مدیرعامل موفق

وظایف مدیرعامل موفق

ماموریت مقاله

تشکیل و رهبری تیم ارشد اجرایی یکی از وظایف مدیرعامل موفق است. بر اساس تجربه کار با تیم های ارشد اجرایی، در ابعاد مختلف و در تمام صنایع مختلف ، ۳ شرط در بعد مدیریتی شناسایی شده است که رهبران باید برای ایجاد تیم های ارشد اجرایی درنظر بگیرند.

مخاطبین مقاله

مدیران عامل

پیش نیاز مطالعه مقاله

وظایف مدیرعامل

نقش مدیرعامل رهبری است یا مدیریت ؟

از مدیران عامل عزیز انتظار می‌رود پس از مطالعه این مقاله

  • شروط مدیریتی مقاله را اجرایی کنید.
  • سوالات و نظرات خود را در قسمت نظرات بنویسند.

مدت زمان تقریبی : ۷ دقیقه

وظایف مدیرعامل موفق (۱) : تشکیل و رهبری تیم ارشد اجرایی

همانطور که در مقاله وظایف مدیرعامل گفته شد، ” تشکیل و رهبری تیم ارشد اجرایی ” ، یکی از وظایف مدیرعامل موفق است. در ابتدا ، با مسائلی که مدیران‌عامل در رهبری تیم ارشد اجرایی درگیر بودند، شروع می‌کنیم:

  • هر یک از اعضای تیم بسیار با استعداد هستند، اما به نظر می رسد بدون حضور من نمی توانند در یک جهت حرکت و همکاری کنند.
  • جلسات تیم رهبری ما چالشی نیست – ما از نظر عملکردی گزارش می دهیم اما یکدیگر را به چالش نمی کشیم و برای نوآوری یا بهتر شدن مستمر فشار نمی آوریم.
  • در حالی که به نظر می رسد همه ما یکدیگر را دوست داریم ، بسیار کم اتفاق می افتد که تیم یا زیرمجموعه های تیم دور هم جمع شوند تا مسائل مهم شرکت را بدون حضور من در اتاق برطرف کنند.
  • من تصور کردم که گردآوری گروهی از مدیران ارشد با استعداد برای ایجاد یک تیم رهبری موثر کافی است. متأسفانه ، این تصور بدی بود و در نتیجه من نتوانستم تیم خود را برای موفقیت آماده کنم.

چالش مدیریت تیم ارشد اجرایی

به زبان ساده ، وظیفه یک رهبر تیم ارشد اجرایی، ایجاد شرایطی است که به رشد و پیشرفت تیم کمک می کند. متأسفانه ، کار به هیچ وجه ساده نیست و اغلب، بسیاری از مدیران عامل باور دارند که با تجربه و موقعیتی که دارند ، توانایی رهبری تیم ارشد اجرایی را دارند. تبدیل اعضای تیم، (حتی افراد بسیار ماهر و با استعداد) به یک تیم منسجم که سازمان را در مسیر درست حرکت دهد ، کار پیچیده‌ای است که نیاز به زمان و پرورش دارد.

حداقل دو عامل در این پیچیدگی نقش دارد. اول اینکه ، افراد تیم، از سابقه‌ها و تجربه‌های مختلفی برخوردار هستند و به طور طبیعی از دستورالعمل ها ، چشم اندازها و روش‌های مختلفی پیروی می کنند. دوم ، اعضای تیم ، دارای مسئولیت های مدیریتی و عملکردی ویژه ای هستند که اغلب سهم فردی آنها را تقویت می کند و گاهی اوقات با مسئولیت های سازمانی آنها رقابت می کنند. برای غلبه بر این موانع بسیار جدی ، مدیرعامل باید شرایطی را ایجاد و تقویت کند تا تیم ارشد اجرایی، به تیمی منسجم و موثر تبدیل شوند و برای سازمان خود یک نیروی محرک باشند.

مدیرعامل (رهبر تیم ارشد اجرایی) کسی است که تیم ارشد اجرایی خود را برای موفقیت تنظیم کند.

شرایط ایجاد و رهبری تیم ارشد اجرایی

بر اساس تجربه کار با تیم های ارشد اجرایی، در ابعاد مختلف و در تمام صنایع مختلف ، ۳ شرط در بعد مدیریتی شناسایی شده است که رهبران باید برای ایجاد تیم های ارشد اجرایی درنظر بگیرند.

شرط شماره ۱ – یک هدف جذاب را مشخص کنید

یکی از وظایف مدیرعامل موفق ، به عنوان رهبر تیم ارشد اجرایی ، مشخص کردن اهداف جذاب برای اعضا تیم است. مدیرعامل، باید به طور فعالانه از اعضای تیم درخواست کند تا بحث های مثمرثمر با یکدیگر، برای تقویت تیم انجام دهند. از جمله بحث در مورد وابستگی های مهم بین اعضای تیم و ایده هایی درباره اینکه چگونه تیم فعلی می تواند به مهم‌ترین اولویت‌های سازمان کمک کند. رهبر تیم ارشد پس از آن باید سخت کوشانه کار کند تا اطمینان حاصل کند که هر یک از اعضای تیم در تصمیم گیری شرکت می کنند و مسئولیت پذیری جمعی تیم را برای اجرای هدف به وضوح درک می کنند.

شرط شماره ۲ – مدل عملیاتی را تعریف کنید

نوع مدلی که یک مدیرعامل برای فعالیت در تیم خود انتخاب می کند ، به پیچیدگی چالش های سازمانشان بستگی دارد. اعضای تیم ارشد سازمان‌هایی که مدیرعامل ، جهت استراتژیک را تعیین و هدایت می کند و سازمان در مکانی نسبتاً پایدار هست ، تمایل دارند مدل‌های عملیاتی مشورتی را به کار گیرند. در این نوع مدل‌ها اعضای تیم ، اطلاعات عملکردی مربوطه را رد و بدل می کنند ، از طریق بحث در مورد موضوعات و چالش های کلیدی یاد می گیرند و به مدیرعامل مشاوره می دهند تا در تصمیم‌های مهم استراتژیک از این اطلاعات استفاده کند.

چالش‌های سازمانی پیچیده تر از جمله رشد مهم یا عقب نشینی ، راه اندازی مشاغل جدید یا تغییر ساختار ، مدیران عامل را ملزم به اتخاذ مدل‌های عملیاتی یکپارچه می کند. در این نوع مدل ها ، مدیران ارشد اعضای تیم با مدیریت وابستگی های کلیدی سازمانی و تصمیم گیری در زمینه هایی که بیشترین تأثیر را در استراتژی سازمان دارند ، وظیفه اعضای تیم رهبری را بر عهده دارند. مدل‌های عملیاتی یکپارچه به وابستگی قابل توجهی بین اعضای تیم از جمله مسئولیت‌های مشترک و همکاری منظم نیاز دارند.

شرط شماره ۳ – یک ریتم مدیریت موثر ایجاد کنید

ریتم مدیریتی عبارتی فانتزی برای نحوه نظارت تیم‌های ارشد اجرایی، بر اجرای استراتژیک و تاکتیکی (شامل برنامه ها و معیارها ، وسایل ارتباطی و جلسات رسمی و غیررسمی) است. اگرچه هیچ فرمولی برای تعداد دفعات جلسات تیم وجود ندارد، اما مدل عملیاتی تیم ارشد اجرایی بر ریتم مدیریتی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال ، یک مدل عملیاتی مشورتی شامل جلسات منظم تیم خواهد بود که در آن اعضای تیم باید گزارش عملکرد خود را گزارش دهند در حالی که تیمی که از یک مدل عملیاتی یکپارچه استفاده می کند ، دارای ریتم پیچیده تر و روان‌تری خواهد بود که تیم های فرعی با هم دیدار می کنند تا ابتکارهای مختلف بین سازمانی را پیش ببرد.

موارد زیر ، برای ایجاد یک ریتم مدیریتی موثر است:

  1. ضروری است که تیم های ارشد اجرایی نظم و انضباط را حفظ کنند و زمان کافی برای بحث در مورد مسائل استراتژیک جدا از مسائل تاکتیکی فراهم کنند.
  2. باید مدتی را برای جلسات حضوری اختصاص داد. به خصوص هنگام پرداختن به موضوعات چالش برانگیز شرکت. این ارتباط حضوری، در اعضای تیم، چالش و بحث موثرتر را تسهیل می کند و بهتر می توانند مسائل دشوار را به شیوه ای بهتر حل کنند.
  3. برای تیم های ارشد اجرایی مهم است که انتظارات ، معیارها و برنامه ها را ثبت کنند تا پیشرفت به طور موثر کنترل شود. اگرچه این امر به نظر واضح می رسد ، اما ما اغلب با تیم هایی روبرو می شویم که بدون دستورالعمل و ابزار محدود، در کنار یکدیگر در مسیر قرار می گیرند.

پاورقی

برای آموزش مدیرعاملی ، و شرکت در دوره جامع مدیرعاملی با ما تماس بگیرید.

درباره مطالب زیر در وبسایت ما بیشتر بخوانید:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *