ثبت نام دوره کوچینگ مدیران عامل فاندامنتال به زودی آغاز می شود.
0

نقش مدیرعامل رهبری است یا مدیریت؟

نقش مدیرعامل

نقش مدیرعامل رهبری است یا مدیریت؟

وقتی صحبت از نقش مدیرعامل و جایگاه او در سازمان می‌شود در بسیاری متن‌ها و سخنرانی‌ها درباره رهبری و شیوه رهبری صحبت می‌کنند.

اگر به دنبال آموختن درباره نقش و وظایف مدیرعامل باشید، با دوره‌ها و آموزش‌هایی درباره فلسفه مدیریت و رهبری روبه‌رو می‌شوید. ولی آیا مدیریت همان رهبری است؟ اگر نه این دو مفهوم چه تفاوتی با هم دارند؟

خوب است که به تعریف‌ها و تاریخچه‌ها مراجعه کنیم.

مدیریت در کل پدیده جدیدی است که در قرن بیستم با پیدایش شرکت‌های بزرگ و چند ملیتی به وجود آمده است و به علمی اطلاق می‌شود که فرایندهای اداره یک سازمان را تبیین می‌کند.

کار تخصصی شرکت هر چه که باشد، با تخصص مدیریت و قوانین این علم است که آن سازمان اداره می‌شود. برنامه‌ریزی و بودجه‌بندی، طراحی ساختار اداری و سازمانی و استخدام تیم و بعد ارزیابی عملکرد آن تیم، کارهایی است که مدیرعامل به صورت کلاسیک در یک سازمان انجام می‌دهد و نتیجه کار در آن قابل پیش‌بینی و کم و بیش تعیین شده است.

در واقع مدیریت فرایندی است که فارغ از وظیفه اصلی شرکت، باعث می‌شود کارها به صورت صحیح انجام شوند.

این علم حالا پس از گذشت بیش از یک قرن، شامل اصول و مهارت‌های بسیاری است که افراد با توجه به سطح مدیریتی در آن قرار دارند، باید فرا گیرند.

تا قبل از وجود شرکت‌های بزرگ که کارکنان آن‌ها بیش از صد نفر هستند، علم مدیریت وجود نداشت و نیازی هم به وجود آن احساس نمی‌شد ولی الان بدون استفاده از اصول آن، اداره سازمان‌های بزرگ ممکن نیست.

اما رهبری مفهوم تازه‌ای در دنیا نیست. احتمالاً همه ما نام رهبرانی که در تاریخ باعث تغییرات بزرگ شده‌اند را به یاد می‌آوریم. رهبری خلق یک چشم‌انداز و تهییج دیگران برای رسیدن به آن است. برای همین اغلب مفهوم رهبری با تغییر همراه است.

رهبر کسی است که به گروهی از افراد انگیزه حرکت به سمت هدفی در آینده را می‌دهد که قرار است اوضاع را برای آن‌ها بهتر کند. نمونه‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی فراوانی را می‌توان برای رهبری مثال زد. از اسپارتاکوس گرفته تا مارتین لوترکینگ، از ناپلئون گرفته تا استالین.

رابطه رهبری و مدیریت می‌تواند رابطه عموم و خصوص من وجه باشد. هر مدیرعاملی لزوماً یک رهبر نیست. شاید استراتژی او برای سازمانش تنها هدایت افراد برای انجام وظایف تعریف ‌شده باشد. شاید مدیرعامل به دنبال هیچ تحولی در سازمانش نیست چون همه چیز در روال خودش درست کار می‌کند.

شاید مدیری میانی در یک سازمان اندکی نقش رهبری از خود نشان دهد و باعث تغییر مثبت یا نتیجه‌ای شگفت‌انگیز و غیر قابل انتظار شود. اما به طور کلی دیگر در سازمان‌های بزرگ امروزی، رهبریِ یک‌تنه معنایی ندارد و همه چیز را تیم و ساختار سازمان تعیین می‌کند.

اینکه رهبری بهتر است یا مدیریت و نقش مدیرعامل کدام یک از این دو است، سوال درستی به نظر نمی‌رسد. حالا شاید بتوانیم بگوییم که مدیریت برای اداره و شکل گرفتن یک سازمان ضروری است و رهبری در برخی مقاطع برای تغییر یا جهش یک سازمان به کار می‌آید.

ما در وبسایت wetrainceo.com، پلتفرم مدیران، دوره‌هایی آموزشی به شما معرفی می‌کنیم که بتوانید با شرکت در آن‌ها در مدیرعاملی تخصص لازم را به دست آورید. در صفحه دوره جامع مدیرعاملی بیشتر درباره این دوره می‌خوانید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *