ثبت نام دوره کوچینگ مدیران عامل فاندامنتال به زودی آغاز می شود.
0

خودتان را مدیرعامل تربیت کنید

تربیت مدبرعامل

خودتان را مدیرعامل تربیت کنید

اولین مسئولیت یک مدیرعامل ، رهبری، هدایت و همراهی خودش است.

آموزش، هنر استاد و یادگیری، هنر شاگرد است. تا زمانی که شاگرد خوبی نباشیم و مسئولیت یادگیری را نپذیریم نه به یک مدیرِ عامل و نه به یک استاد خوب تبدیل می شویم.

برای شروع میتوانیم با شناخت جایگاهمون شروع کنیم تا بدانیم قرار است چه چیزی ‌را توسعه دهیم.

به چه کسی مدیرعامل می‌گویند؟

مدیرعامل (CEO) ، کسی است که یک سازمان یا شرکت را اداره می‌کند. CEO مخفف عبارت ” Chief Executive Officer ” است. این عبارت تشکیل شده از :

 • واژه chief در اینجا به معنی رئیس ، سرپرست ارشد است.
 • واژه executive، به شغل مدیریت یک سازمان یا کسب و کار و پیاده‌سازی تصمیمات، جهت پیشبرد سازمان گفته میشود.
 • واژه Officer نیز متصدی، افسر، کارمند، مسئول یا مدیر نامیده میشود.

اصلی‌ترین تصمیم‌های یک شرکت، از طرف مدیر عامل گرفته می‌شود. او با داشتن استراتژی‌های قدرتمند و تصمیم‌گیری در مورد تخصیص مسئولیت‌های شرکت به افراد (از استخدام کارمند تا تشکیل تیم ارشد مدیریتی) ، شرکت را به سوی هدف نهایی ، رهبری و مدیریت می‌کند.

هدف نهایی یعنی بالا بردن بازدهی روند اجرا و ارتقای سود خالص شرکت

مدیر عامل خود می‌تواند رئیس هیئت‌مدیره باشد و یا فقط جایگاه و سمت خاصی در آن داشته باشد. هرچند قدرت استخدام یا اخراج کردن پرسنل شرکت در دستان مدیر عامل است اما هیئت‌مدیره یا تیم تشکیل دهنده، در تصمیمات نهایی او تاثیر گذار هستند. حتی با مشاهده شدن ضعف‌ها و خطاهای مدیر عامل ، هیئت مدیره با تشکیل جلسه اضطراری، تصمیم به برکناری او از شرکت یا تغییر جایگاه و سمت او می‌گیرند. هرچند اتخاذ این تصمیم، به موارد زیادی بستگی خواهد داشت.

یک مدیر عامل چه ویژگیهایی باید داشته باشد؟

یک مدیر عامل باید بهترین راه رسیدن به هدف را شناسایی کند، راهنمای خوبی برای کارکنان باشد و به آنان در جهت رشد شرکت انگیزه، انرژی، امید و اعتماد به نفس دهد. او باید حس تعلق به شرکت، اتحاد و همبستگی را برای کارمندان خود به وجود بیاورد و از نیاز و خواسته هایشان در زندگی یا محیط کار مطلع شود. مدیر عامل باید استعداد مالی داشته باشد و بتواند بودجه و مخارج شرکت را مدیریت کند. باتوجه به موارد بالا، ویژگی‌های شخصیتی زیر به مدیرعامل کمک بسزایی می‌کند:

 • کنجکاوی
 • هدف‌گذاری
 • داشتن دیدگاه واقع بینانه
 • ریسک پذیری و جسارت خطر کردن اجرای استراتژی‌ها و راهکارهای جدید
 • توانایی تصمیم‌گیری صحیح
 • مدیریت
 • سازماندهی و کنترل جزئی‌ترین مسائل داخل و خارج از شرکت
 • داشتن اعتماد به نفس بسیار بالا
 • روابط عمومی قوی
 • قدرت کلام محکم، واضح، صریح و تاثیرگذار

مهارت‌های مدیرعامل چیست؟

برای موفقیت در شغل مدیر عاملی، نیاز است یک‌سری مهارت‌ها را بیاموزید. چنانچه با مهارت‌های مدیرعامل آشنایی ندارید، میتوانید در یک موسسه یا آموزشگاه معتبر، دوره آموزش مدیر عاملی را ببینید. از جمله مهارت‌های مدیرعامل میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

 • مهارت‌های میان فردی: یک مدیر عامل نیاز دارد که رفتار و ارتباطات قوی و خوبی با دیگر مدیران شرکت داشته باشد و توان ورودی قابل توجهی از سازمان دریافت کند. بنابراین در خصوص هدایت و تصمیم‌های راهبردی سازمان کمتر دچار ضعف، پسرفت و درجازدن خواهد شد.

 

 • مهارت‌های تحلیلی: یک مدیر عامل باید در ارزیابی موفقیت سازمان، برای رسیدن به اهداف آن مشارکت کند. او باید اطمینان پیدا کند که هر هدف راهبردی، سنجش پذیر است.

 

 • مهارت‌های رهبری: یک مدیر عامل باید بتواند ثابت کند که موفقیت سازمان ملزم به داشتن یک رهبر توانا است. این نکته شامل فراهم سازی مسیر هدف، جذب طرفداران و سایر جنبه‌های یک رهبر موفق است.

 

 • مهارتهای مدیریتی: یک مدیر عامل، مسئول به وجود آوردن یک فرهنگ و محیط آموزشی به منظور کمک به افزایش و رشد توانایی‌ها و قابلیت‌های پرسنل است. زمانی که مدیران و کارمندان یک شرکت برای یادگیری و مطالعه بیشتر در حیطه تخصصی خود زمان بگذارند، رشد و موفقیت سازمان، مشهود خواهد شد.

چگونه میتوان مهارتهای مدیر عاملی را فرا گرفت؟

یکی از بهترین و سریع‌ترین روش، شرکت در دوره‌ مدیر عاملی در موسسات آموزش عالی و آموزشگاه‌های معتبر است که بصورت مجازی و حضوری وجود دارد.

این دوره‌ها، آموزش جامع و کافی در این حیطه می‌دهند. شما با گذراندن دوره مدیر عاملی، با مبانی و اصول مدیریت، ساختار سازمانی، پیاده‌سازی راهبردهای سازمان، استراتژی‌های فروش، مدیریت منابع انسانی، هماهنگی‌های داخل و خارج از سازمان، مدیریت مالی و بودجه سازمان، اقتصاد و سرمایه‌گذاری و غیره آشنا خواهید شد. حتی اگر شرکت یا سازمان کوچکی هستید که نیاز به استخدام مدیرعامل دارید و از طرفی بودجه زیادی برای فراهم کردن حقوق و دستمزد مدیر عامل با سابقه و تجربه بالا ندارید، میتوانید از فارغ التحصیلان دوره مدیر عاملی این آموزشگاه‌ها، درخواست همکاری کنید. آنان هرچند تجربه بالایی ندارند، اما برای یک شرکت نوپا، آگاهی و دانش لازم جهت مدیریت آن را دارند.

و در آخر فراموش نکنید که هیچ مدیر عاملی، مدیر عامل به دنیا نیامده است.

با سه قدم ، می‌توانید به یک مدیر عامل حرفه ای تبدیل شوید و مورد تقاضای شرکت‌ها و سازمان‌های بی شماری قرار بگیرید:

 1. با مطالعه و آموزش دوره‌های مدیر عاملی.
 2. تلاش و کوشش برای توانمند شدن.
 3. صرف نظر از شکست‌های احتمالی و دست یافتن به تجربه‌های بیشتر در حیطه شغلی خود.
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *