ثبت نام دوره کوچینگ مدیران عامل فاندامنتال به زودی آغاز می شود.
0

توسعه فردی شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

توسعه فردی

ماموریت مقاله

معرفی بخش های مختلف برنامه توسعه فردی

مخاطبین مقاله

مدیران عامل

پیش نیاز مطالعه مقاله

نقش مدیرعامل رهبری است یا مدیریت ؟

مهم ترین مهارتهای مدیرعامل

از مدیران عامل عزیز انتظار می‌رود پس از مطالعه این مقاله

  • مقاله را با دقت بخوانند و سوال های خود را با ما در قسمت نظرات در میان بگذارند

مدت زمان تقریبی : ۵ دقیقه

توسعه فردی شامل چه بخش‌هایی می‌شود؟

مهم‌ترین و حساس‌ترین بخش توسعه فردی مربوط به شناخت افراد از خودشان است. یعنی با افزایش آگاهی می‌توانیم استعدادها و توانایی‌هایِ‌مان را کشف کنیم و با سرمایه‌گذاری روی آنها به نسخه کامل‌تری از خودمان تبدیل شویم. می‌خواهم از طریق یک مثال این مبحث را برای‌تان کامل‌تر باز کنم. یک معمار برای اینکه سازه‌ای را بسازد باید حتما به ابزارها و مصالح لازم آگاهی داشته باشد تا بتواند آن سازه را مستدام و پایدار و محکم بنا کند. تفاوت اینجاست که معمار به مصالح دسترسی ندارد و باید برود و از معتبرترین مغازه‌ها خریداری کند. اما نکته جالب اینجاست که ما خودمان همه استعدادها و توانایی‌ها را داریم و به نوعی باید بگویم بذر عظمت را خداوند در ما نهاده‌است. فقط لازم است آنها را کشف کنیم و با افزایش آگاهی بر روی آن‌ها سرمایه‌گذاری کنیم.

همان طور که گفته شد توسعه فردی شامل شناخت خود، بهبود مهارت‌ها و یادگیری‌های جدید، شناخت استعدادها و نقاط قوت، پیشرفت در زمینه شغلی، شناخت توانایی‌های بالقوه، بهبود سبک زندگی و بالاتر بردن کیفیت زندگی، بهبود مدیریت زمان، ارتقای سلامتی، بالا بردن وضعیت ثروت و جایگاه اجتماعی، رسیدن به آرزوها و خواست‌های قلبی، بهتر شدن روابط اجتماعی و بالا بردن هوشِ هیجانی، رشد و توسعه هویت معنوی و خیلی از بخش‌های دیگر می‌باشد.

صنعت توسعه فردی به اختصار

تا اینجا می‌دانیم که توسعه فردی یک روش برای بهبود زندگی افراد است، اما باید بگویم که به عنوان یک صنعت رو به رشد هم در جهان حضور دارد و بخش‌های مختلفی را به خود اختصاص داده که همه آن‌ها تاثیراتی بر بهبود بخش‌هایی از زندگی انسان دارد. در کنار آموزش و یادگیری، کوچینگ، منتورینگ و مشاوره صنعت‌های دیگری همچون تناسب اندام، تقویت حافظه، زیبایی یا حتی آموختن مهارت‌هایی مانند یوگا، مراقبه و اصلاح سبک زندگی زیر مجموعهِ این صنعت گسترده می‌شود که گستردگی آن خارق‌العاده است.

شناخت خود

آیا می‌توانیم بگوییم که شناخت خود در توسعه فردی از اهمیت کمی برخوردار است؟ خیر، این طور نیست. با قطعیت می‌توانیم بگوییم که شناخت و آگاهی از خود اولین مرحله در توسعه فردی است. اینکه بتوانیم از درونیات خود، افکار و احساساتی که ما شخصا نقش مهمی در شکل گیری آنها نداشته‌ایم، آگاه شویم و برای بهبود و توسعه آنها تلاش کنیم. چرا؟ چون این‌ها بیشتر تحت تاثیر دوستان و اجتماع و خانواده شکل گرفته‌اند و حال وقتش رسیده که به روی آنها دستی بکشیم و به شیوه دلخواه خودمان بسازیم‌.

آیا برنامه توسعه فردی فقط برای دوره خاصی از زندگی است؟

خیر، توسعه فردی چیزی نیست که دوره خاصی از زندگی را شامل شود. توسعه فردی، مهارتی است که در سراسر زندگی افراد کاربرد دارد و به بهبود و ارتقای زندگی افراد کمک می‌کند. هر شخصی در هر سنی باید برنامه مشخصی برای توسعه فردی خود داشته‌ باشد و مدام با آموزه‌های جدید روی خود کار کند تا وارد مدار جدیدی شود. هر چقدر تلاش کنیم تا به مدارهای بالاتری حرکت کنیم، موقعیت‌های زندگی‌مان از روابط گرفته تا موقعیت شغلی، موارد مالی و سلامتی و… تغییر خواهند کرد. پس نتیجه اینکه نباید برنامه توسعه فردی را مختص به زمان خاص یا سنِ خاصی بدانیم و برای آن باید برنامه‌ای با گام‌های کوچک و هوشمندانه و پایدار داشته ‌باشیم.

با در نظر گرفتن تمامی موارد بالا و کار روی آنها می‌توانید موانع را کنار بزنید و عوامل رشد دهنده را در خودتان پرورش دهید. حال زمان رسیدن به اهداف عالی‌ای است که برای خود انتخاب کرده‌اید، اهدافی که از طریق گام‌های کوچک و موثر و ساخت عادت‌های مثبت در زندگی افراد موفق و موثر اتفاق می‌افتد. نکته‌ای که خیلی مهم است، ساخت عادت‌های مثبت است. عادت‌های مثبت مانند ستون و اِسکلت‌های یک ساختمان هستند که طی هر شرایطی انسان‌ها را قوی و مستحکم در مسیر اهداف‌شان نگه می‌دارند. نکته دیگر اینکه می‌توانید از نیروهای متخصص بهره بگیرید. تقریبا ۹۸ درصد از افرادی که از تخصص کوچینگ استفاده کرده‌اند، ابراز رضایت کرده و گفته‌اند که زندگی‌شان بهتر شده‌است.

کمک کردن و کمک گرفتن یکی از مهارت‌هایی است که افراد زیادی از آن آگاهی ندارند و گاهی آن را معادل ضعیف بودن می‌دانند. کمک گرفتن و قرار گرفتن در فضا‌های رشد و بودن در کنارِ افرادی که آن‌ها هم برای رشد و توسعه خود وقت و انرژی می‌گذارند، سهم مهمی در تسهیل مسیر ما در توسعه فردی مدیرعامل دارد.

علاوه بر موارد ذکر شده یادگیری یکی از پایه‌های مهمِ توسعه فردی مدیرعامل است. شرکت در دوره‌ها و کلاس‌های طراحی شده در این زمینه چه به شکل حضوری و چه به شکل مجازی می‌تواند شما را در رسیدن به منِ مطلوب‌تان یاری برساند. و همچنین برای این بخش، ما سلسله وبینارهای آموزشی‌ای را برای شما در نظر گرفته‌ایم که با شرکت در آنها می‌توانید از همراهی ما بهره‌مند شوید تا در این مسیرِ باشکوه همراه شما عزیزان باشیم.

بیشتر افراد منتظر شنبه‌ای هستند تا از راه برسد، آن شنبه یا نمی‌آید و یا اگر از راه رسید با عادت‌های اشتباهی که از گذشته داریم موجب کاهشِ بهره وری‌مان می‌شویم. مثلا آنقدر با فشار و هم‌چنین سنگین شروع می‌کنیم تا جایی برای فعالیت‌های دیگر که مکمل چرخهِ زندگی است، باقی نمی‌ماند و باعث می‌شود زود خسته شویم و دیگر نخواهیم ادامه دهیم.

یادِتان باشد شما مدیرعامل زندگی‌تان نیز هستید، پس شمایید که می‌توانید مسیر زندگی‌تان را به درست‌ترین راهِ ممکن هدایت کنید. همه چیز به تصمیم‌های شما متکی است. ما این جاییم تا با تمام وجود دراین مسیر همراه‌‌ِتان باشیم. برای اطلاع از وظایف مدیرعامل یا آموزش مدیرعاملی با ما همراه باشید.

پاورقی

نویسنده : علی اصغر بایراملو

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *