ثبت نام دوره کوچینگ مدیران عامل فاندامنتال به زودی آغاز می شود.
0

تفاوت بین مالک و مدیرعامل

تفاوت بین مالک و مدیرعامل

تفاوت بین مالک و مدیرعامل

تفاوت بین مالک و مدیرعامل مفهومی سرنوشت‌ساز برای راهبری کسب و کار است.

تمام کسب و کارها ( چه کوچک باشند چه بزرگ ) یک نکته مشترک دارند:

مسئولیت موفقیت یا عدم موفقیت سازمان  با شخصی است که در راس مجموعه قرار دارد

برای مشاغل بزرگ ، به ویژه شرکت‌های تجاری عمومی ، مدیر ارشد اجرایی یا مدیرعامل ، بالاترین سطح را دارد ، در حالی که مشاغل کوچک معمولاً توسط مالکان آن‌ها تاسیس و اداره می شوند.

مدیر عامل

مدیران عامل به عنوان مدیر ارشد در شرکت های بزرگ ، از هیئت مدیره در مورد چشم انداز و اهداف سازمان راهنمایی می گیرند. در مورد شرکت های خصوصی ، مدیران عامل از مالک (های) شرکت جهت می گیرند. در هر صورت ، لازم است که مدیران عامل مسئولیت های مدیریتی روزمره را به سایر مدیران ارشد واگذار کنند تا بتوانند روی استراتژی‌هایی که موفقیت کسب و کار آنها را به وجود می آورد تمرکز کنند.

بنابراین مدیران عامل وظیغه دارند گزارش دهند و آنها به عنوان مسئول رشد مجموعه استخدام شدهاند، اگر کارکنان هر مجموعه این تفاوت بزرگ بین مالک کسب و کار و مدیر عامل را درک نکنند شرایط برای مدیرعامل سخت خواهد بود.

مالک

اگر شخصی صاحب ۱۰۰٪ یک شرکت باشد ، صاحب آن شرکت است. اگر شخصی شرکتی با حقوق صاحبان سهام در شرکت داشته باشد ، آن شخص مالک مشترک است. آنها دارندگان مسئولیت همه چیز در تجارت خود ، از عملیات گرفته تا فروش تا بازاریابی هستند.

برای رشد تجارت خود ، مالکان باید مایل به واگذاری مسئولیت باشند. اینجا جایی است که استخدام و توسعه افراد به مهارت مهمی تبدیل می شود.

 

 

 چرا درک تفاوت مدیرعامل و مالک تاثیر تعیین کننده‌ای در سرنوشت سازمان دارد ؟

قبل از هر درکی، نیاز به آگاهی داریم. پس شناخت تفاوت‌های این دو عنوان شروع درستی برای درک این مفهوم خواهد بود.

شباهت ها و تفاوت‌های اساسی زیادی بین این دو عنوان وجود دارد. به عنوان مثال ، مدیران‌عامل و مالکان برای موفقیت در راهبری سازمان به مهارت‌های مشترکی مانند تفکر انتقادی و مهارت‌های ارتباطی بین‌فردی و… نیاز دارند. جایگاه  آن‌ها مسئولیت‌های اساسی خاص و مشترکی دارد؛ مانند :

  • استخدام متخصص‌های مناسب سازمان
  • مدیریت ارتباطات داخل و خارج سازمان
  • طراحی استراتژی توسعه سازمان

و …

مهم ترین ویژگی مشترک بین مدیرعامل و مالک سازمان، عامل و مسئول بودن است.

تفاوت‌های اساسی مدیرعامل و صاحب کسب و کار

در نگرش‌ها، الویت‌ها و ارزش‌های هر یک از آن‌ها، تفاوت‌های زیادی وجود دارد.

به عنوان مثال ، مالكان اغلب مدیریت‌مالی را به دیگران واگذار می كنند ، گرچه بعضی اوقات آن‌ها حداقل بخشی از این مسئولیت را خودشان حفظ می كنند. این امر، برای مدیران‌عامل سازمان هایی که تمرکز آن‌ها بر فرصت های بازار ، رقبا و مشارکت است، امکان پذیر نیست.  در عوض ، آن‌ها مسئولیت‌های تاکتیکی را به کارکنان سازمان واگذار می کنند.

مدیران عامل و صاحبان کسب و کار هردو می توانند، مدرک کارشناسی ارشد مدیریت کسب و کار را دریافت کنند (در طول این دوره ،دانش تئوریک حیاتی و مدیریت برای پیشرفت حرفه‌ی خود ، فرا می‌گیرند) و همچنین می‌توانند دوره‌های حرفه‌ای استراتژی را شرکت کنند. با این حال، نگرش آن‌ها نسبت به سازمان، متفاوت است.

مهم‌ترین تفاوت بین مدیرعامل و مالک سازمان، در نگرش آن‌ها است. این تفاوت، روش‌های عملیاتی و الویت‌های آن‌ها را در شرایط‌ یکسان، از هم جدا می‌کند.    

 

اینکه مورد صحبت ما یک شرکت خرده فروشی محلی است یا یک شرکت اینترنتی با شعبه‌های متعدد در سراسر جهان، تعیین کننده سبک راهبری مجموعه است.

اندازه سازمان مهم است زیرا ساختار مدیریتی آن را تعیین می کند. به عنوان مثال ، کارمندان شرکت‌های بزرگ در نهایت به مدیرعامل‌ گزارش می دهند. اما مدیرعامل در برابر هیئت مدیره و سهام‌داران شرکت پاسخگو است.

در حالی که مالکان کسب و کارها معمولاً کنترل كامل بر مشاغل كوچك خود دارند و فقط در قبال مشتریان پاسخگو هستند.

عنوان مدیرعامل به طور معمول توسط هیئت مدیره به شخصی داده می شود. مالک به عنوان یک عنوان شغلی توسط صاحبان کسب و کار و کارآفرینانی که مالکیت کل کسب و کار را دارند کسب می شود.

مانند مدیران‌عامل ، مالکان می خواهند از سلامت مالی تجارت خود اطمینان حاصل کنند، بنابراین باید استراتژی هایی را برای رشد درآمد تدوین کنند.

با گسترش کسب و کار ، مالکان ممکن است برای اجرای قطعات کلیدی مانند حسابداری یا عملکردهای بازاریابی ، مجبور شوند مدیران دیگری را نیز به کار گیرند. با گذشت زمان با رشد شرکت خود ، ممکن است صاحبان عنوان رسمی مدیرعامل را به دست آورند.

 بر خلاف مدیران عامل که به هیئت مدیره و سهامداران گزارش می دهند ، صاحبان سرانجام فقط به خودشان پاسخ می دهند.

برای آموزش مدیرعاملی ، و شرکت در دوره جامع مدیرعاملی با ما تماس بگیرید.

درباره مطالب زیر در وبسایت ما بیشتر بخوانید:

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *