ثبت نام دوره کوچینگ مدیران عامل فاندامنتال به زودی آغاز می شود.
0

شرکت‌ها برای استخدام مدیرعامل باید دنبال چه کسی باشند؟

شرکت‌ها برای استخدام مدیرعامل باید دنبال چه کسی باشند؟

استخدام مدیرعامل برای یک شرکت می‌تواند مهم‌ترین اتفاقی باشد که برای آن می‌افتد. این یک انتخاب سرنوشت‌ساز است. شکست و موفقیت و ادامه زندگی کاری تمام کارکنان شرکت به انتخاب موفق یا اشتباه این فرد بستگی دارد.

انتخاب مدیرعامل عموماً بر عهده هیئت مدیره است. آیا هیئت مدیره باید همیشه گزینه بعدی مدیرعاملی را در ذهن داشته باشند؟ فرد جایگزین باید واجد چه ویژگی‌هایی باشد تا برای این سمت شایسته به نظر برسد؟ آیا تخصص داشتن در حوزه فعالیت شرکت مدنظر است؟ خصوصیات شخصیتی خاصی باید در فرد جانشین پررنگ باشد؟

در خصوص ویژگی‌های مدیرعاملان موفق دنیا همیشه اندکی از افسانه یا کلیشه با خصوصیات واقعی آن‌ها ترکیب می‌شود. درباره خصوصیات مشترک مدیرعاملان بزرگ همیشه نظریات با هم متفاوت‌اند.

کلیشه‌هایی وجود دارد که مدیرعاملان بزرگ خودانگیخته، برون‌گرا و ریسک‌پذیر هستند. برخی مطالعات در بین مدیران شرکت‌های بزرگ هم بر چند خصوصیت مشترک تأ‌کید می‌کند که انگیزه، توانایی تمرکز و تشخیص اولویت‌ها و توانایی فهمیدن آنچه از چشم دیگران پنهان است، شماری از این ویژگی‌ها هستند.

در این تحقیقات همچنین این نتیجه به دست آمده که مدیرعاملان باید بتوانند خطرات حساب‌شده را بپذیرند و در فرصت‌‌های جدید سرمایه‌گذاری، اقدام کنند. پس مدیر عامل به بیان دیگر باید بتواند در تصمیمات استراتژیک کمتر محتاط عمل کند و در اجرایی کردن فرصت‌های بالقوه پیش‌قدم باشد.

ویژگی‌های دیگری که می‌تواند باعث شود بتوانید مدیرعامل موفق آینده شرکت خود را از بین کاندیداها تشخیص دهید، انعطاف، ابتکار، قدرت تجسم آینده، توانایی تیم‌سازی، داشتن ارتباطات فعال، استفاده درست ار توانایی‌های دیگران و انگیزش آن‌ها برای انجام کارهاست.

هنگام استخدام مدیرعامل ببینید آیا اشتیاقی برای ساماندهی به بحران‌های شرکت نشان می‌دهد یا نه.

چقدر برای کارش استراتژی چیده‌ و جسارت تغییر دارد. این خصوصیات نشان می‌دهد که او چقدر انگیزه دارد و چقدر ریسک‌پذیر است.

هیئت مدیره باید بدانند مشکل یا بحران اصلی شرکت در زمان استخدام مدیرعامل جدید چیست و آیا فردی که انتخاب می‌کنند، سابقه‌ای در مقابله با این نوع مسائل دارد یا نه.

مسئله اصلی یک سازمان چیزی است که اعضای هیئت‌مدیره باید در جریان آن باشند. توانایی‌ها و تخصص مدیرعامل جدید باید با توجه به این مسئله سنجیده شود. همانطور که در توضیح این مورد می‌توان گفت، شرایط هر شرکتی با شرکت دیگر متفاوت است و بنابراین نمی‌توان یک لیست ثابت از توانایی‌های مدیرعاملان تهیه کرد و طبق آن فرد جدید را برگزید.

اعضای هیئت مدیره باید بپذیرند که هر فرد جدیدی که پا به سازمان بگذارد، نقاط ضعفی هم خواهد داشت. اما باید دید در مقایسه با توانایی رهبر جدید و مشکلات سازمان، این ویژگی‌های منفی چقدر اثرگذار است.

هیئت مدیره باید برای انتخاب مدیرعامل جدید ذهنی باز داشته باشد، ذهنش را از گزینه‌هایی که همیشه رزرو بوده‌اند، خالی کند و به دنبال فرد مناسب برای شرایط فعلی باشد.

درست است که مدیرعامل موفق باید جسور و قدرتمند باشد اما تحقیقات نشان داده‌اند که حد وسطی از غرور و فروتنی از ویژگی‌های یک مدیرعامل موفق است. بخصوص اگر تازه وارد سازمان شده باشد.

از وظایف مدیرعامل توانایی ارتباط با مدیران ارشد و توانایی پرسش درباره هر چیزی را که در سازمان جدید نمی‌داند، داشته باشد. او باید به دنبال بهترین ایده‌ها برای پیشبرد شرکت باشد و باید بداند بهترین ایده‌ها با مشارکت و همفکری به دست می‌آید.

بنابراین لیستی از مهارتهای مدیرعامل موفق وجود ندارد که هیئت مدیره به عنوان قوانین ثابت آن‌ها را در استخدام مدیرعامل جدید در نظر گیرند و همه چیز به شرایط بستگی دارد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *