ثبت نام دوره کوچینگ مدیران عامل فاندامنتال به زودی آغاز می شود.
0

آیا آموزش مدیرعامل امری ضروری است؟

آموزش مدیرعاملی

آیا آموزش مدیرعامل امری ضروری است؟

اگر شما در یکی از سه دسته زیر قرار می‌گیرید، مخاطب ما در این نوشته با این عنوان هستید که آموزش مدیرعامل لازم است یا نه.

  • در حال حاضر مدیرعامل سازمان خود هستید ولی به تازگی در این سمت قرار گرفته‌اید و با مسئولیت‌ها و مسائلی مواجه هستید که تجربه‌ای درباره آن‌ها ندارید.
  • در سازمان خود سمتی مدیریتی دارید و دوست دارید که بتوانید با گذشت زمان و به دست آوردن تجارب بیشتر، در جایگاه مدیرعاملی قرار گیرید.
  • قصد دارید که کسب و کار خودتان را راه بیندازید و هدایت آن را به دست گیرید و به این فکر می‌کنید که مدیرعامل استارت‌آپ جدید خود باشید.

آموزش مدیرعامل در چه دانشگاهی؟

وقتی به مشاغل اطراف خود نگاه می‌کنید، می‌بینید که اصولاً افراد بر اساس تحصیلاتشان در سمت‌های مختلف قرار می‌گیرند. مثلاً شخصی با تحصیلات ارتباطات، نقش روابط عمومی سازمان را دارد یا شخصی با تحصیلات حسابداری، مدیر مالی است. در جایگاه مدیر مارکتینگ، کسی که تحصیلات ام‌بی‌ای یا مشابه آن دارد، نشسته و کسی که نرم‌افزار خوانده، در بخش مربوط به نرم‌افزار مشغول است.

درباره مدیرعامل چه؟ آیا برای مدیرعامل شدن باید در رشته‌ای خاص و در دانشگاه درس بخوانید؟ امروزه که تخصص‌گرایی همه جا را گرفته و هر کسی باید در شاخه شغلی خود متخصص باشد، یک مدیرعامل چه تخصصی باید داشته باشد؟

بله، دانشکده‌های مدیریت و رشته‌های مربرط به اداره کسب و کارها بی‌شمارند و هر ساله افراد بسیاری از آن‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند. اما هیچ یک از آن‌ها شامل مهارت‌هایی نمی‌شود که برای مدیرعاملی نیاز است. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد که مدیرعاملان عموماً از بین کسانی هستند که سال‌های طولانی در ساختار سازمان حضور فعال داشته‌اند یا از ابتدا صاحب کسب و کار بوده‌اند.

به هر حال این تحصیلات نیست که آن‌ها را بر این جایگاه نشانده و تجربه مهم‌تر است.

شغل مدیرعامل مسئولیت و وظایفی دارد که با هیچ سمت دیگری در آن سازمان مشابه نیست. ممکن است مدیرعامل تازه، سال‌ها تجربه مدیریت در سازمان در کارنامه خود داشته باشد ولی در سمت مدیرعاملی با کارهایی مواجه شود که تا به حال از آن‌ها اطلاع نداشته است. مدیرعامل به دانشی احتیاج دارد که بتواند با استفاده از آن همه کارکنان دیگر را کنترل کند.

ممکن است مدیرعاملان باتجربه که حالا در کارشان به تسلط و ثبات رسیده‌اند، سال‌ها آزمون و خطا را پشت‌سر گذاشته باشند. در‌حالی‌که جایگاه مدیرعامل اغلب به شما فرصت آزمون و خطا نمی‌دهد و ممکن است با یک تصمیم اشتباه منافع شرکت را به خطر اندازید و از سمت خود کنار گذاشته شوید.

گذشته از اینکه مدیرعامل باید ویژگی‌های شخصیتی خاصی داشته باشد و به کسب و کاری که در آن مشغول است، مسلط باشد، باید واجد مهارت‌های خاصی باشد که بتواند به وسیله آن‌ها سازمان را به درستی اداره کند.

مجموعه مهارت‌های کاربردی که در عمل بتواند به او کمک کند و شامل ویژگی‌های ذاتی و نظریات مدیریتی نباشد.

در wetrainceo.com ما برای شما دوره‌ای درباره آموزش مدیرعامل طراحی و تدوین کرده‌ایم که این مهارت‌های کاربردی را به شما می‌آموزد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *